• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Propozycja trwałego znakowania psów

31 sierpnia 2009

Zwracamy się do mieszkańców Gminy o wyrażenie opinii w sprawie wprowadzenia znakowania (czipowania) psów na terenie Gminy Babice. Opinię tą można wyrazić głosując TATUJ

     Na dzień dzisiejszy nie została podjęta uchwała przez Rade Gminy Babice dot. znakowania psów na terenie Gminy Babice.
     W związku z powyższym nie ma możliwości wprowadzenia znakowania psów na terenie Gminy Babice.



     Referat Gospodarczy Urzędu Gminy opracował projekt uchwały Rady Gminy w sprawie znakowania psów na terenie Gminy Babice, w sposób umożliwiający ich identyfikacje. Projekt tej uchwały był przedmiotem obrad 34 sesji Rady Gminy, która odbyła się w dniu 19 czerwca 2009r. Rada Gminy nie przyjęła proponowanych zasad znakowania psów. W dniu 24 czerwca 2009 r. odbyło się spotkanie poświęcone problemowi bezdomnych zwierząt w Małopolsce, zorganizowane przez Wojciecha Kozaka, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Na spotkaniu ustalono, że sprawami, które w pierwszej kolejności należy rozwiązać, są przede wszystkim edukacja społeczeństwa, sterylizacja bezdomnych zwierząt oraz system czipowania psów. Podkreślono jednocześnie konieczność stworzenia odpowiedniej bazy danych dla takiego systemu.

Znakowanie - czipowanie psów na terenie Gminy Babice,  rozwiąże szereg problemów z jakimi borykają się na co dzień mieszkańcy Gminy Babice jak i również Urząd Gminy Babice.
     Gmina Babice od wielu lat boryka się z problemem bezpańskich psów. Przeprowadzone zostały kontrole dot. prawidłowego trzymania psa na posesji w poszczególnych miejscowościach w latach 2007-2008. Zostało w tym czasie skontrolowanych 181 właścicieli psów (2007r. - 100 os., 2008r. – 81 os.). Podjęte dotychczas działania tylko w pewnym stopniu ograniczyły to zjawisko. W dniu 30 kwietnia 1999 r. została podjęta uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłat za wydawanie świadectw miejsca pochodzenia zwierząt i znakowania zwierząt. Zgodnie z podjęta uchwałą zostały zakupione i rozprowadzone, także poprzez sołtysów znaki identyfikacyjne dla psów. Właściciele wielu psów nie stosują się do obowiązujących przepisów i biegające psy nie są wyposażone w znaczki identyfikacyjne.
     W wielu przypadkach wolno biegające psy stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa, ponieważ są agresywne w stosunku do ludzi lub innych zwierząt. Pociągnięcie do odpowiedzialności właściciela w takich sytuacjach nie jest możliwe, gdyż nie znane są Gminie dane właściciela psa.
     Znakowanie – czipowanie psów prowadzone będzie przez lekarzy prowadzących lecznice weterynaryjne, gdyż czynność taka jest kwalifikowana jako zabieg weterynaryjny, całkowicie bezbolesny i jednorazowy.
     Mikroprocesor jest wszczepiany podskórnie w szyję lub między łopatki czworonoga. Czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie powoduje reakcji alergicznych i w żaden sposób nie przeszkadza zwierzęciu. Zabieg wszczepienia mikroprocesora jest prawie bezbolesny, a zwierzę zazwyczaj reaguje na to w taki sam sposób, jak przy zwykłym zastrzyku. Chipy, wszczepione w skórę psa nie są możliwe do usunięcia przez samego psa (poprzez wygryzienie). Właściciel otrzymuje dowód elektronicznego oznakowania psa. Dane dotyczące elektronicznie oznakowanych psów i ich właścicieli zostaną wprowadzone do bazy danych, czyli  rasa i maść psa, jego imię oraz wiek i najważniejsze: dane personalne właściciela. Aby odczytać numer, wystarczy skorzystać ze specjalnego czytnika więc będzie można szybko znaleźć właściciela zaginionego zwierzęcia. Założenie chipów pozwoli na utworzenie ewidencji zwierząt. W konsekwencji zaistnieje możliwość ograniczenia liczby psów trafiających do Schroniska.
     Zaczipowanie psa przez właściciela będzie bezpłatne do 31 grudnia 2010 r., gdyż zostanie ono sfinansowane z budżetu Gminy,  natomiast od dnia 1 stycznia 2011 roku koszty znakowania psa ponosić będzie jego właściciel. Wójt Gminy Babice w formie obwieszczenia określi termin i miejsce wykonywania trwałego oznakowania psa przez wybraną lecznicę dla zwierząt.
     Psy i inne zwierzęta, pozostawione bez dozoru w miejscach publicznych, traktowane będą jako bezdomne, wyłapywane i odwożone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. W przypadku ustalenia właściciela lub posiadacza zwierzęcia, które zostało schwytane, koszty jego pobytu w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt oraz zapewnienia mu w tym czasie opieki weterynaryjnej ponosi jego właściciel lub posiadacz i to niezależnie od sankcji przewidzianych prawem z tytułu pozostawienia zwierzęcia bez właściwego dozoru.

ZAGŁOSUJ