• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

71. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

8 kwietnia 2011
Wśród wielu rocznic obchodzonych przez Polaków w kwietniu, jedna zasługuje na szczególną uwagę i pamięć. To rocznica zbrodni katyńskiej.
„Klękam przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili oni szczególną cenę naszej wolności, dali – rzec można – definitywny kształt tej wolności (…). Sprawa Katynia jest stale obecna w naszej świadomości nie może być wymazana z pamięci Europy”
Jan Paweł II

     Wśród wielu rocznic obchodzonych przez Polaków w kwietniu, jedna zasługuje na szczególną uwagę i pamięć. To rocznica zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali ponad 14 tysięcy jeńców wojennych i blisko 7 i pół tysiąca cywilnych więźniów (razem ponad 21 tysięcy osób) przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR.
     Wśród zamordowanych znaleźli się oficerowie Wojska Polskiego, oficerowie i podoficerowie Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza zgrupowani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osoby cywilne, aresztowane i osadzone również w więzieniach na terenach okupowanych przez ZSRR. To nie była śmierć humanitarna. Polaków wywożono pociągami z obozów grupami. Nie wiedzieli, gdzie jadą, czy czeka ich upragniona wolność, czy śmierć. Zabijano ich strzałami w tył głowy i grzebano masowo w uprzednio wykopanych dołach. To była zbrodnia niewyjaśniona, wciąż częściowo spowita niewiedzą i niezawiniona, dokonana na bezbronnych jeńcach polskich. W tym roku obchodzimy 71 rocznicę wydarzeń z lasu katyńskiego, który stał się niemym świadkiem ludobójstwa elity naszego kraju. Wydarzeń, o których przez wiele lat nie można było oficjalnie mówić a jej ofiarom oddać należnej czci.
     Od 10 kwietnia 2010r. Katyń stał się miejscem podwójnej tragedii. W katastrofie lotniczej zginęli wybitni Przedstawiciele Narodu Polskiego, reprezentujący różne grupy światopoglądowe, polityczne i wyznaniowe, udający się na uroczystości upamiętniające to jakże bolesne wydarzenie w dziejach Narodu Polskiego. Wśród ofiar znalazł się Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Małżonką oraz parlamentarzyści, reprezentujący wszystkie środowiska polityczne, duchowni, kombatanci, żołnierze, funkcjonariusze państwowi, ludzi kultury, bliscy ofiar zbrodni katyńskiej oraz załoga samolotu TU-154. Ich śmierć zjednoczyła w bólu i żałobie wszystkich Polaków.
     Łącząc się w pamięci o tragicznych wydarzeniach w historii Państwa i Narodu Polskiego, zachęcamy do uczestnictwa w Mszach Świętych w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.