• Facebook
  • Newsletter
  • Kanał RSS
  • EN
  • Zmiana wielkości czcionki
  • Zmiana kontrastu
  • Drukuj
Formularz wyszukiwania
  • Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Babicach
  • ePUAP

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki

29 maja 2013
Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki
1. Aby uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne należy pisemnie zgłosić szkodę, nie później niż w ciągu 7 dni od daty jej powstania, do zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Koło łowieckie „DIANA” Jankowice ul. Równa 3, 32-551 Babice oraz Koło łowieckie „Żuraw” ul. Kolejowa 4, 32-500 Chrzanów.
2. Dzierżawca lub zarządca ma obowiązek ewidencjonowania takich zgłoszeń oraz powiadomienia poszkodowanego (właściciela lub posiadacza gruntu, na którym wystąpiła szkoda) o terminie oględzin lub ostatecznego szacowania szkody, przy czym nieobecność poszkodowanego nie wstrzymuje ich dokonania.
3. Wstępnego szacowania (oględzin) i ostatecznego szacowania szkód dokonują tzw. szacujący (przedstawiciele dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego) przy udziale poszkodowanego lub jego pełnomocnika oraz na żądanie jednej ze stron przedstawiciela właściwej terytorialnie izby rolniczej.
4. Podczas oględzin ustala się; - gatunek zwierzyny, która spowodowała szkodę- rodzaj i jakość uprawy- obszar całej uprawy-  przybliżony obszar uprawy, która została uszkodzona.
5. Oględziny powinny być przeprowadzone nie później niż w terminie 7 dni od czasu zgłoszenia.
6. Rozmiar szkody ustala się mnożąc wielkość powierzchni uszkodzonej uprawy przez procent zniszczenia i ustalony plon ( przewidywany plon, jaki mógłby być zebrany z konkretnego pola, gdyby szkoda nie wystąpiła).
7. Wysokość odszkodowania oblicza się mnożąc rozmiar szkody przez cenę skupu danego artykułu rolnego, a w przypadku, gdy nie jest on prowadzony cenę rynkową, obowiązującą w czasie szacowania i rejonie wystąpienia szkody, pomniejszoną o nie poniesione koszty zbioru, transportu i przechowywania.
8. Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki na użytkach zielonych ustala się na podstawie ostatecznego szacowania, po uwzględnieniu wartości utraconego plonu (masy zielonej lub siana) w danym sezonie wegetacyjnym oraz kosztów doprowadzenia uszkodzonej powierzchni do stanu pierwotnego, koszty te wylicza się na podstawie aktualnych cen prac agrotechnicznych oraz wartości rynkowej niezbędnych do wysiania nasion.
9. Przy ostatecznym szacowaniu szkód wyrządzonych w uprawach rolnych wymagających zaorania, procentowe stawki odszkodowania uzależnione są od terminu powstania szkody:
- 25% jeżeli szkoda powstała do 15 IV
- 40% jeżeli szkoda powstała od 16 IV do 20 V
- 60% jeżeli szkoda powstała od 21 V do 10 VI
- 85 % jeżeli szkoda powstała po 11 VI.
10. Wypłaty odszkodowań dokonują dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody.
11. Jeżeli rolnik nie zgadza się np. z ceną rynkową zniszczonego płodu lub procentem szkody, warto wpisać to do protokołu i to jeszcze przed jego podpisaniem.
12. W razie zaistnienia sporu, co do wysokości odszkodowania, można zwrócić się o pomoc w polubownym załatwieniu sprawy do samorządu terytorialnego. Poszkodowany rolnik nie ma łatwej drogi do uzyskania odszkodowania, jednakże podejmując próbę wyegzekwowania go, konieczne jest zachowanie kolejnych etapów procedury wyżej opisanej, a wówczas szanse rolnika się zwiększają.
________________________________________
* Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1995r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005r. nr 127 poz. 1066 z późn. zm.) dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych.
* Szczegółowe sposoby postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłacie odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych zawiera rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 roku (Dz. U. nr 126, poz. 1081).